Tel: +48 784 089 308 / mail: kontakt@italents.pl

Panowie …a może chociaż dziękuję!!!

Panowie …a może chociaż dziękuję!!!

Odrobina wdzięczności? – czyli szanuj swojego rekrutera!

Firma rekrutacyjna jej prowadzenie i sama skuteczna rekrutacja it w dzisiejszych czasach nie są zadaniem łatwym. Rekruter pracujący w agencji doradztwa personalnego it prędzej czy później spotka się z taką sytuacją:

firma rekrutacyjna ITalentsKandydat wyraża chęć rozważenia oferty Klienta. Przesyła CV, proponuje terminy, idzie na spotkanie, rozwiązuje zadanie. Idzie na kolejne spotkanie i akceptuje zaproponowane przez siebie i przyjęte przez potencjalnego pracodawcę warunki pracy. (Tak to nie pomyłka. W IT to kandydat określa warunki na jakich może przejdzie do nowego miejsca i jeśli pracodawcy zależy na tej konkretnej to musi je zaakceptować.) I stwierdza, że mimo wszystko musi się jeszcze zastanowić. Strony ustalają, że najpóźniej do końca tygodnia poinformuje o swojej decyzji, czasem nawet umawia się na podpisanie umowy i …słuch po nim zanika…

Mija jeden dzień, mija kolejny mija termin podania ostatecznej odpowiedzi czy podpisania umowy …i cisza trwa dalej. Konsultantka zajmujący się rekrutacją specjalistów it pisze maile, dzwoni, szuka możliwości kontaktu. Niestety kandydat, który do tej pory odbierał telefony i na maile odpowiadał nie daje znaku życia – przepada jak kamień w wodę. Pierwsza myśl jest zawsze taka, że może coś się stało, może zachorował, może miał wypadek; przecież takie rzeczy się zdarzają…

Bo upał mu nie służy.
Po kilka próbach nawiązania kontaktu, udaje się dodzwonić z telefonu koleżanki i okazuje się, że na szczęście człowiek żyje, że wszystko u niego dobrze …tylko, nie miał czasu odzwonić, że zgubił numer, że (ostatnio w czasie upałów aktualne) …że gorąco mu nie służy i dlatego nie odbiera i nie odpisuje na maile. Następnie na pytanie jaką podjął decyzję odpowiada, ..że jednak zostaje u aktualnego pracodawcy bo ten mu zaoferował duuuużą podwyżkę. Na pytanie czy nie dziwi go to, że do tej pory jego wartość u obecnego pracodawcy była dużo niższa i ów był głuchy na prośby o podwyżkę, a teraz gdy powstało zagrożenie, że odejdzie od niego nagle stał mu się droższy odpowiada, że mimo wszystko zostaje i ta decyzja jest ostateczna i nieodwołalna.

90% osób, które przyjęły kontrofertę odchodzi lub jest zwalniana w przeciągu max 9 miesięcy od jej akceptacji…

I co wynika z powyższej sytuacji ?

Kandydat ITalents – odniósł sukces!!!

firma rekrutacyjna ITalentsKandydat – zyskał wszystko co chciał, dowiedział się, że dla obecnego pracodawcy jest bardzo cenny, dowiedział się ile tak naprawdę wynosi jego wartość rynkowa i najważniejsze dostał podwyżkę …i to pewnie większą niż się spodziewał. Dlaczego? Składając wypowiedzenie pewnie troszkę podwyższył oferowaną przez nową firmę kwotę, a obecny pracodawca musiał ją przecież jeszcze przebić, aby zachęcić go do pozostania w obecnym miejscu pracy. Prawda? Tylko dlaczego boi się odebrać telefonu czy poinformować o swojej decyzji? Przecież jest dorosłym człowiekiem, który oczekuje od rekruterów takiego właśnie zachowania.

Firma rekrutacyjna – porażka, ale kogo to obchodzi.
Firma rekrutacyjna – Klient ma do nas pretensje, że rekomendujemy kandydatów, którzy nie chcą zmieniać pracy, że zawracamy mu głowę i jesteśmy niepoważni. I pewnie ma do tego prawo i ma też rację, bo to my zarekomendowaliśmy człowieka, zawracaliśmy mu głowę i zabraliśmy mu czas. Generalnie to nasza porażka bo straciliśmy czas, pieniądze i wizerunkowo też klapa.

Szanuj rekruterów.
Drodzy kandydaci. Spójrzcie na osoby dla których rekrutacja it to zawód trochę z innej strony. Nie traktujcie nas jako tych, którzy tylko zasypują Was ciągle spamem rekrutacyjnym. Traktujcie nas jako osoby dzięki którym naprawdę odnosicie korzyści. Na szczęście dość często zdarzają się kandydaci, którzy i odbierają telefony i dziękują za to, że im pomogliśmy.

ps. w tytule zawarłem słowo „Panowie” nie dlatego, że Panie są inne, a dlatego, że 99,99% osób zgłaszających się do agencji doradztwa personalnego ITalents to mężczyźni.

Facebook
GOOGLE
Twitter
PINTEREST
LINKEDIN