Tel: +48 784 089 308 / mail: kontakt@italents.pl

Kto wydaje wyrok, sam powinien go wykonać…

Kto wydaje wyrok, sam powinien go wykonać…

rekrutacja it, doradztwo personalne, italentsZajmując się w agencji doradztwa personalnego rekrutacją it, konsultanci cały czas stykają się z procesami zwalniania i przyjmowania do pracy. Zarówno dla pracodawców jak i pracowników cały proces zwalniania nigdy nie jest łatwy i nigdy nie jest taki sam. Szczególnie trudno jest wtedy jeśli musimy zwolnić kogoś kogo sami przyjmowaliśmy do pracy. Przecież wiązaliśmy z taką osobą duże nadzieje , wierzyliśmy, że pomoże naszej organizacji być jeszcze lepszą.

Bardzo ważnym jest, aby dziękując komuś za pracę zrobić to w takiej formie, aby zarówno zwalniający jak i zwalniany czuli, że nikt nie robi nikomu dodatkowej krzywdy czy przykrości. Poniżej kilka rad na temat tego co robić, a czego nie podczas całego procesu zwalniania.

Bądź pewny swej decyzji – raz jeszcze upewnij się na 100%, że klamka zapadła i nie należy dać człowiekowi kolejnej szansy. Może warto to jednak uczynić zwłaszcza gdy pracownik jest nowy i mija właśnie 3 miesięczny próbny okres. Nie osiągnął założonych celów …ale może jest bliski. Może nie czuje się jeszcze dobrze w twojej firmie i należy dać mu jeszcze jeden miesiąc, aby naprawdę rozwinął skrzydła… Zawsze zdążysz go zwolnić.

Nie zwalniaj bez ostrzeżenia – nawet jeśli pracownik wkurzył Cię bardzo i jesteś  bardzo wściekły nie działaj pochopnie… Jeśli pojawiła się myśl, że jednak ta osoba nie nadaje się do twojego zespołu porozmawiaj z nią o swoich wątpliwościach. Daj czas na to, aby osoba ta udowodniła, że jest na właściwym miejscu.

Zwalniaj zawsze osobiście – cytat z Gry o tron nie wymaga komentarza –
Ten, kto wydaje wyrok, sam powinien go wykonać. Jeśli chcesz odebrać komuś życie, powinieneś spojrzeć mu w oczy i wysłuchać jego ostatnich słów. Jeśteś mu to winien. Kiedy nie masz odwagi tego uczynić, skąd możesz wiedzieć, że ten człowiek zasługuje na śmierć?

Kiedy pracodawca robi wszystko, aby utrzymać pracownika – Zwalniaj zawsze twarzą w twarz – nigdy nie przekazuj wiadomości o zwolnieniu mailem, telefonicznie, faksem czy przy pomocy pośrednika. Nie ma nic gorszego jak usłyszeć taką wiadomość od kogoś kogo zupełnie się nie zna lub kogoś, czyją rolą tak naprawdę nie jest zwalnianie innych np. sekretarki.

Powiedz wprost, że zwalniasz daną osobę. Wyraźnie wyjaśnij powód tej decyzji. Przygotuj argumenty i bądź gotów umiejętnie je przedstawić. Przygotuj się do tej rozmowy bardzo starannie – pamiętaj, że tu chodzi o czyjeś życie.

Nie zwalniaj publicznie, a nawet w wąskiej grupie ludzi. Najlepiej spotkaj się ze zwalnianym w pomieszczeniu gdzie na pewno nikt Wam nie będzie przeszkadzał.

Pozwól zadawać pytania – każdy ma prawo w 100% zrozumieć dlaczego doszło do takiej sytuacji. Zwalniany ma prawo do tego, abyotrzymać pełną informację. Nie wiesz w jaki sposób zareaguje dana osoba, różne emocje mogą się pojawić. Zawsze udzielaj uczciwych i szczerych odpowiedzi.

Nie zwalniaj za urazy osobiste – najgorsza rzecz to zwolnienie kogoś za urazy osobiste. Taka sytuacji nigdy nie powinna mieć nigdzie miejsca. Ważne, aby być cały czas opanowanym i trzymać swoje emocje na wodzy.

Nigdy nie pal za sobą mostów – życie pokazało nie raz, że jest nieprzewidywalne; oznacza to że ludzie spotykają się w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Pamiętaj, że zwolnienie to także szansa na nową lepszą przyszłość, może wkrótce się okazać, że zwalniany będzie przyjmował właśnie Ciebie do nowej pracy.

ps. tak na marginesie zupełnie…. Wiele osób myśli, że mając umowę na etat na czas nieokreślony nigdy nikt ich nie zwolni, bo przecież jedynie można by to zrobić dyscyplinarnie np. za pijaństwo czy niepojawienie się w pracy. Otóż należy pamiętać, że pracodawca jak będzie bardzo chciał to zawsze znajdzie wiele powodów i nikt go nigdy nie zmusi do tego, aby nas trzymać wbrew jego woli ….ale to już temat na zupełnie inny wpis.