ŚPIESZMY SIĘ DOCENIAĆ PRACOWNIKÓW… TAK SZYBKO ODCHODZĄ…
Pracownicy odchodzili, odchodzą i będą odchodzić to prawda stara jak świat……prawdziwy problemem zaczyna się wtedy gdy to Ci, na których stawiamy i wiążemy z nimi prawdziwe plany uciekają od nas do innych. W dzisiejszych czasach znalezienie dobrych ludzi jest naprawdę trudne i nawet najlepsze np. agencje rekrutacyjne it zajmujące się doradztwem personalnym nie zawsze są w stanie w szybki i skuteczny sposób pomóc w wypełnieniu powstałej luki. Zastanówmy się chwilkę dlaczego tracimy pracowników.
Dlaczego pracownicy odchodzą?…
Doceńmy – niedocenionych. Badania pokazują, że 58% osób zmieni lub będzie robiło wszystko, aby poszukać sobie nowej pracy. Dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze? Skoro są piłkarzyki, i owoce, i kanapki, i opieka medyczna i wiele wiele innych rzeczy. Okazuje się, że mimo tych wszystkich udogodnień aż 66% z tych 58% nie czuje się w swej pracy ….zwyczajnie docenione.
Bądźmy mistrzami. Stara prawda – nie każdy, choćby najlepszy specjalista w swojej dziedzinie musi być dobrym szefem. Aż 37% pracowników twierdzi, że ich przełożeni nie jasno komunikują swoje polecenia i bardzo często nie znają mocnych stron członków swoich zespołów. Właśnie ze względu na poniższe uwagi warto inwestować w dokształcanie i swoim menagerów i swoich pracowników.
Dlaczego nie należy przyjmować kontroferty…
Awansujmy – jedna z teorii mówi, że lepiej zatrudnić kogoś z zewnątrz niż awansować spośród pracowników; że atmosfera się pogorszy gdy nagle ktoś stanie się szefem swoich kolegów. Może i to prawda, ale trzeba pamiętać, że każdy chciałby kiedyś awansować, a jeśli długo to nie następuje zaczyna myśleć o zmianie…
Niech się nie przepracowują (sic) – prawie 40% osób twierdzi, że pracuje stanowczo za dużo, a 80% z tych osób jest więcej niż pewna, że zmieni pracę na taką gdzie obowiązków będzie miała znacznie mniej. Ciekawe co na to ich przyszli szefowie?
Powinni znać firmowe cele – szefowie bardzo często nie komunikują w jakim kierunku ma rozwijać się organizacja. Pracownicy chcieliby wiedzieć do czego oprócz zwyczajnego generowania zysków ma zmierzać ich wysiłek w pracy. Za każdym razem gdy nowy pracownik dołącza do zespołu należy poświęcić trochę czasu i upewnić się, że zrozumiał jaka jest misja i wizja firmy, do której właśnie dołączył.
Przypominamy zarówno zatrudniającym jak i zatrudnionym, że z pracy nie można sobie odejść z dnia na dzień (no chyba, że za porozumieniem stron). Zgodnie z art. 36 kodeksu pracy liczy się okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy:
- – dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- – jeden miesiąc, jeżeli pracodawca zatrudniał go co najmniej sześć miesięcy,
- – trzy miesiące, jeżeli jego staż wynosił co najmniej trzy lata. W tych okresach uwzględnia się wszystkie lata pracy w tej firmie, nawet jeśli były między nimi przerwy.